Oferty specjalne
Noclegi -> Uczcijmy pamięć pomordowanych!
Uczcijmy pamięć pomordowanych!
As, 2013-11-18

18 listopada mija kolejna, 71 rocznica krwawych wydarzeń, jakie rozegrały się na naszym terenie podczas II wojny światowej.

W 1942r. okupant niemiecki w bestialski sposób rozprawił się z tutejszą społecznością. Aresztowania i egzekucje rozpoczęły się właśnie w tym dniu, mając na celu zdławienie ruchu oporu na lubelskim Powiślu i wszelkich przejawów współpracy mieszkańców z działającymi tutaj oddziałami partyzanckimi.

Licznych mordów i aresztowań okupant dokonał na mieszkańcach wielu miejscowości: Kazimierza, Bochotnicy, Parchatki, Wierzchoniowa, Jeziorszczyzny, Dąbrówki, Cholewianki, Witoszyna... Jednak najbardziej brutalna akcja represyjna miała miejsce w Zbędowicach, gdzie zamordowano blisko 90 osób, nie szczędząc nikogo: ginęły kobiety, dzieci…

Wydarzenia te przeszły do historii jako Krwawa Środa na Lubelskim Powiślu. Krwawy bilans tej największej akcji represyjnej na naszym terenie obejmuje co najmniej 160 zabitych oraz ponad 300 uwięzionych, następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych, w których końca wojny doczekało nieco ponad 40 osób. 

Dziś o tamtych tragicznych wydarzeniach pamiętamy poprzez modlitwę i uczestnictwo we mszy świętej w intencji ofiar, składanie wiązanek pamięci, zapalenie znicza… .

Jak co roku w rocznicę Krwawej Środy, za wszystkich mieszkańców Kazimierza i okolic, którzy ponieśli śmierć w tym tragicznym dla naszej historii czasie, modlić się będziemy w Klasztorze OO. Reformatów na mszy świętej o godz. 1000 - 18 listopada 2013r. (poniedziałek). Po mszy zostaną złożone wieńce przy tablicach upamiętniających ofiary.

Uczcijmy pamięć pomordowanych!

 

Źródło: www.kazimierz-dolny.pl

 

logowanie
login:
hasło:

zapomniałem hasła
- Domy
- Działki budowlane
- Działki rekreacyjne
- Działki rolne
- Lokale
- Mieszkania

- Austria
- Bułgaria
- Chorwacja
- Czarnogóra
- Czechy
- Słowacja
- Słowenia
- Węgry
- Włochy
- Zanzibar


Nasze serwisy


Copyright