Oferty specjalne
Noclegi -> Jarmark Świąteczny
Jarmark Świąteczny
2009-11-22

W weekend 12 i 13 grudnia zapraszamy na trzeci już Jarmark Świąteczny i II Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu".  Sercem imprezy będzie kazimierski Rynek, jednak i w kilku innych miejscach w miasteczku będzie się wtedy działo!

Podobne newsy

Powoli, ale nieuchronnie świat przygotowuje się do czasu Bożego Narodzenia. Już niedługo uliczki naszych miast rozbłysną girlandami świateł. W tym roku także kazimierski Rynek zyska niecodzienną scenografię – szczególnie podczas Jarmarku Świątecznego. Oprócz tradycyjnej już choinki miejskiej przed Kamienicami Przybyłowskimi, ozdobionej setkami lampionów, będzie także nowy świąteczny wystrój. Spodziewamy się, że niekwestionowaną atrakcją Jarmarku i okresu zimowego w miasteczku będą „bajkowe” sanie – okuwane obecnie przez kowala, a przygotowywane przez Urząd Miasta – do których każdy będzie mógł wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podczas Jarmarku Świątecznego w centrum Rynku powstanie miasteczko przybranych świątecznie straganów. W ciągu dwóch dni można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze i potrawy regionalne z całego kraju. Będą m.in.:

 

  • polędwica z suma i inne rodzaje ryb - z okolic Żywca
  • wędliny tradycyjne - z Bieszczad, Roztocza, Podkarpacia i Podlasia, pasztety, pieczenie
  • wędliny litewskie
  • oscypki, redykołki, bundze - z Kościeliska
  • sery korycińskie
  • chleby na zakwasie, pieczywo z dodatkiem żurawiny, orzechów - z Podlasia i Kurpii
  • konfitury, powidła
  • ciasta podlaskie (sękacze, strucle, „mrowiska”)
  • piwa tradycyjne, tzw. „żywe”, korzenne, miodowe i inne
  • nalewki, no i oczywiście grzaniec!


Jarmark będzie także znakomitą okazją, by uzupełnić wystrój swojej świątecznej choinki o niebanalne ozdoby wykonane tradycyjnymi technikami przez miejscowych twórców ludowych i zakupić drobne prezenty dla swoich bliskich. Na warsztatach wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych – prowadzonych na rynku – będzie można podpatrzeć m.in., jak powstają szydełkowe ozdoby na choinkę, ręcznie malowane bombki, łańcuchy, ozdoby choinkowe ze słomy, gwiazdki z bibuły i ze wstążek.

Dla pokrzepienia – jeśli ściśnie mróz – będzie możliwość zjedzenia na miejscu czegoś gorącego z bogatej i różnorodnej oferty dań tradycyjnych i regionalnych, przygotowywanych przez kazimierskie restauracje: „Knajpę U Fryzjera”, restaurację hotelu „Dwa Księżyce”, restaurację pensjonatu „Berberys”, „Grill u Michalaków”. Restauratorzy przygotują m.in. zupę rybną z Kazimierza i „kazimierskie” śledzie, tradycyjny żurek, zupę borowikową, świeżonkę, wędzone udźce z indyka, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi lubelskie, pieczoną szynkę z żurawiną.

Nie zabraknie oczywiście i Świętego Mikołaja z workiem wypełnionym drobnymi upominkami dla dzieci. Samemu będzie można przebrać się w mikołajowy płaszcz lub przymierzyć jakiś strój historyczny – z bogatej oferty, jaką przygotowujemy dla gości.

W podniosły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas muzyka w wykonaniu zespołu KAIROS. Tym razem nie będą to zwyczajowe kolędy, ale dawna muzyka sakralna z terenu całej Europy, szczególnie z obszarów religii i kultury wschodniej, w tym m.in. pieśni starocerkiewne, tradycyjne pieśni ormiańskie i gruzińskie. Wydarzeniem towarzyszącym Jarmarkowi będzie również spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, który zaprezentuje najpiękniejsze utwory poetyckie Josifa Brodskiego, Tomasa Venclowy i Czesława Miłosza - nawiązujące do zimy i magii okresu Bożego Narodzenia.

Dla odwiedzających przygotowano kilka innych atrakcji, w tym prezentację prac konkursowych na najciekawszy karmnik dla ptaków, pokaz zdobienia świątecznych pierników w Piekarni Sarzyński, wystawę prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

 

Szczegółowy PROGRAM  imprezy:

 

SOBOTA  12.12.2009

10.00 - Otwarcie Jarmarku na kazimierskim Rynku

11.00 - rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród w konkursie na najładniejszy karmnik dla ptaków (Kazimierski Ośrodek Kultury, ul. Lubelska 12)

11.15 – przybycie Św. Mikołaja / prezenty dla dzieci

11.30 – prezentacja karmników (wszystkich prac konkursowych) na Rynku

11.30 - początek warsztatów ozdób choinkowych (w jednym ze stoisk na Rynku) prowadzonych przez członków kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych.

12.00 – „Dzwoneczki i dzwony w zimie” - spotkanie w klimacie zimowej poezji – Josif Brodski, Tomas Venclowa, Sandor Marai, Czesław Miłosz - wykonanie Jerzy Zelnik (Muzeum Marii i Jerzego Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19); wstęp wolny.

14.00 – Wernisaż prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki (Kolegium Sztuk Pięknych, ul. Nadwiślańska 9)

16.00–17.00 - koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos ”Dawne śpiewy liturgiczne wschodnich i zachodnich chrześcijan” (kościół farny w Kazimierzu Dolnym); wstęp wolny.

 

NIEDZIELA 13.12.2009

10.00 – Początek drugiego dnia Jarmarku na kazimierskim Rynku

trwająca: wystawa prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki (Kolegium Sztuk Pięknych, ul. Nadwiślańska 9)

11.00 - początek warsztatów świątecznych ozdób choinkowych (jedno ze stoisk na Rynku) prowadzonych przez członków kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych.

11.00- 12.30 – „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko..." - spotkanie autorskie z Hanną i Pawłem Lisami, ze słowiańskim poczęstunkiem (Dom Pracy Twórczej SARP, Rynek 20).

12.30–14.00 - pokaz zdobienia świątecznych wyrobów cukierniczych w Piekarni Sarzyński (ul. Nadrzeczna 6)

17.00 – zakończenie Jarmarku.

 

Jarmark pod Patronatem Honorowym  Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa Grabczuka

Organizatorzy:

Burmistrz Kazimierza Dolnego,
Kazimierski Ośrodek Kultury,
Biuro Promocji „Promedia”,

 

Partnerzy:
Parafia św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym,
Klub Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym,
Muzeum Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym,
Kazimierska Konfraternia Sztuki,
Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie,

Restauracje: „Knajpa U Fryzjera”, Hotel i Restauracja „Dwa Księżyce”, Pensjonat i Restauracja „Berberys, Grill u Michalaków

Piekarnia Sarzyński w Kazimierzu Dolnym

Dom Pracy Twórczej SARP w Kazimierzu Dolnym

Patronat medialny: TVP 3, Radio Lublin, Kazimierski Portal Internetowy, Dziennik Wschodni, MM Puławy, Kurier Lubelski.

Sponsorzy:
Bracia Dębscy – Szkółki Drzew, Krzewów i Bylin, Młynki 130, www.braciadebscy.com.pl
PEPSI AMERIKAS Sp.z o.o. Oddziała Lublin,
JUTRZENKA COLIAN Sp.z o.o.

kontakt:
Dorota Szczuka
UM w Kazimierzu Dolnym

 

Poniżej fotorelacja z dwóch dni Jarmarku.

zdjęcia
logowanie
login:
hasło:

zapomniałem hasła
- Domy
- Działki budowlane
- Działki rekreacyjne
- Działki rolne
- Lokale
- Mieszkania

- Austria
- Bułgaria
- Chorwacja
- Czarnogóra
- Czechy
- Słowacja
- Słowenia
- Węgry
- Włochy
- Zanzibar


Nasze serwisy


Copyright